LITO 2012

LITOSPHERE 2012 Symposium Programme

in pdf format

Tuesday, November 6

09:00 - 10:00   Registration at the Geological Survey of Finland, Espoo, Sederholm

10:00 - 10:05   Opening of the symposium

10:05 - 11:50           Session 1: Lithosphere structure and evolution from upper crust to

                           Chair: Ilmo Kukkonen

10:05 - 10:50   T. F. Redfield, P.T. Osmundsen and B.W.H. Hendriks [Invited]
                           From the Gneiss Age to the Ice Age: Lithosphere, landscape, and the
                           shaping of Fennoscandia
10:50 - 11:20   K. Vaittinen, T. Korja, M. Mahmoud, M. Pirttijärvi, M. Smirnov,
                           I. Lahti and P. Kaikkonen
                           Vintage and retro conductivity models of the Bothnian Bay
                           region: implications for the crustal structure and processes of the
                           Svecofennian orogen
11:20 - 11:50   D. M. Whipp, Jr., C. Beaumont and J. Braun
                           Feeding the ‘aneurysm’: Orogen - parallel mass transport into
                           Nanga Parbat and the western Himalayan syntaxis

11:50 - 13:00   Lunch

13:00 - 14:30           Session 2: Lithosphere structure and evolution from upper crust to
                           asthenosphere (cont.)

                          Chair: Pekka Heikkinen

13:00 - 13:30   E. Kozlovskaya, L. Vinnik, G. Kosarev, S. Oreshin and POLENET/
                           LAPNET Working Group
                           Structure of the upper mantle in the northern Fennoscandian Shield
                           obtained by joint inversion of POLENET/LAPNET P- and
                           S- receiver functions
13:30 - 14:00   K. Moisio and P. Kaikkonen
                           Effective elastic thickness of the lithosphere in the seismic POLAR
                           profile, Northern Finland
14:00 - 14:30   E. Lanne
                           Coda waves of local earthquakes: A case history from northern Finland

14:30 - 15:00   Coffee/Tea

15:00 - 16:30           Session 3: Lithosphere evolution, structures and mineral resources
                           Chair: Raimo Lahtinen

15:00 - 15.30   A. Kärki, T. Korja, M. Mahmoud, M. Pirttijärvi, J. Tirronniemi,
                           P. Tuisku and J. Woodard
                           Structure of the Raahe –Ladoga Shear Complex
15:30 - 16:00   J. Salminen, S. Mertanen, D. Evans, and Z. Wang
                           Paleomagnetic and geochemical studies of the Subjotnian Satakunta diabase
                           dykes – implications to Mesoproterozoic supercontinent Nuna
16:00 - 16:30   R. Alviola
                           Distribution of rare element pegmatites in Finland
16:30 - 17:00   I. Kukkonen, S. Heinonen, P. Heikkinen and P. Sorjonen-Ward
                           Delineating ophiolite-derived host rocks of massive sulfide Cu-Co-Zn
                           deposits with 2D high-resolution seismic reflection data in Outokumpu,


Wednesday, November 7

09:20 - 12:20           Session 4: Archaean and Proterozoic lithosphere
                           Chair: O. Eklund

09:20 - 09:50   M.B. Stephens and J. Andersson
                           Contrasting orogenic systems in the Fennoscandian Shield, southern Sweden
09:50 - 10:20   A. Korja, O.T. Rämö, O. Eklund, T. Korja, A. Kärki and P. Hölttä
                           Evolution of the middle crust in Central Fennoscandia - MIDCRUST
10:20 - 10:50   K. Nikkilä, H. Koyi, A. Korja and O. Eklund
                           Lateral flow in the middle crust– Experiments from the Svecofennian orogen

10:50 - 11:20   Coffee/Tea

11:20 - 11:50   F. Chopin, A. Korja and P. Hölttä
                           Tectonometamorphic evolution of the Bothian belt within the Svecofennian
                           orogen - a case study for the building of a large dome in the Paleoproterozoic
11:50 - 12:20   M. Kurhila, E. Suikkanen and A. Kotilainen
                           Geochronology and isotopic characterization of the Vaasa complex in western

12:20 - 13:30   Lunch

13.30 - 17:00           Session 5: 3D and 4D modeling of lithosphere structures and evolution
                           Chair: A. Korja

13:30 - 14:00   S. Gradmann, J. Ebbing and J. Fullea
                           Juxtaposed Lithospheres of Norway and Sweden – insights from 3D
                           integrated geophysical modelling
14:00 - 14:30   S. Heinonen, E. Koivisto, M. Heinonen and P. Heikkinen
                           Seismic 3D modelling: case studies from Pyhäsalmi and Kevitsa, Finland
14:30 - 15:00   N. Juhojuntti, S. Bergman and S. Olsson
                           Crustal structure in the Kiruna district, northern Sweden: Preliminary results
                           from a seismic reflection study

15:00 - 15:30   Coffee/tea

15:30 - 16:00   D.B. Snyder, M. Hillier and B.A. Kjarsgaard
                           3-D structural model of the Slave craton mantle lithosphere, Northwest
                           Territories, Canada
16:00 - 16:30   R. Lahtinen
                           Evolution history of the Norrbotten-Lappland boundary: preliminary results

16:30 - 16:45           Session 6: Poster introductions
                           Chair: M. Poutanen
                           (2 min talks with two slides in the auditorium)

16:45 - 19:30   Poster viewing and networking with refreshments

P01                   P. Eilu and K. Rasilainen
                           Fennoscandian Neoarchaean–Palaeoproterozoic Ni and PGE metallogeny and
                           supercontinent cycles
P02                   J. V. Korhonen
                           Indications of neotectonic movements at Swan Water (Joutenvesi) of the
                           Saimaa Lake system
P03                   Korja, P. Heikkinen, Y. Roslov and S. Mertanen
                           North European Transect (NET) – Growth of Northern Europe in
                           Supercontinent Cycles    
P04                   E. Lehtonen, T. Halkoaho, P. Hölttä, H. Huhma, E. Luukkonen,
                           E. Heilimo and A. Käpyaho

                           Constraining the age and evolution of Archean greenstone belts in the Kuhmo
                           and Suomussalmi areas, Finland
P05                   K. Nikkilä and A. Korja
                           Shearing in the northern part of the Central Finland granitoid complex
P06                   H. Silvennoinen, E. Kozlovskaya, E. Kissling and POLENET/LAPNET
                           Working Group

                           Structure of the upper mantle beneath the northern Fennoscandian Shield
                           revealed by high-resolution teleseismic P-wave traveltime tomography
P07                   I.Virshylo, G.Prodaivoda and E.Kozlovskaya
                           Method of joint inversion of velocity model and gravity data based on
                           mineralogical composition


Thursday, November 8

9:20 - 12.20           Session 7: Archaean and Proterozoic lithosphere evolution (cont.)
                           Chair:  I. Kukkonen
9:20 - 9:50      O.T. Rämö, A. Kotilainen, M.A. Barnes, R. Michallik and C.G. Barnes
                           Magmatic evolution of the Vaasa granite complex, western Finland: Preliminary                            constraints from in situ geochemistry of alkali feldspar megacrysts
9:50 - 10:20     O. Eklund and S. Fröjdö
                           Petrology of an enriched gabbro in the Bothnian core complex
10:20 - 10:50   J. Engström, A. Kärki and S. Paulamäki
                           The polyphase ductile deformation at Olkiluoto, SW Finland

10:50 - 11:20   Coffee/Tea

11:20 - 11:50   Y. Kähkönen and H. Huhma
                           Revised U-Pb zircon ages of supracrustal rocks of the Paleoproterozoic                            Tampere Schist Belt, southern Finland
11:50 - 12:20   A. Soesoo and S. Hade
                           Geochemistry and age of some A-type granitoid rocks of Estonia

12:20 - 13:20   Lunch

13:20 - 15:30           Session 8: Other lithospheric topics: Neotectonics, scientific drilling
                           projects,short communications

                           Chair: J.P. Lunkka

13:20 - 13:50   I. Kukkonen and R. Sutinen
                           Ruokojärvi postglacial fault, northern Finland – A recent trenching study
13:50 - 14:05   J. V. Korhonen
                           Indications of neotectonic movements at Swan Water (Joutenvesi) of the
                           Saimaa Lake system
14:05 - 14:20   M. Poutanen
                           Future of DYNAQLIM
14:20 - 14.35   T. Rämö
                           Short communication on a new project "Magma dynamics and crystallization of
                           A-type granite magma chambers as revealed by in situ isotopic and elemental
                           geochemical analysis of feldspar megacrysts"
14:35 - 14:50   J. Virtasalo
                           IODP Expedition 347 - Baltic Sea Paleoenvironment
14:50 - 15:05   I. Kukkonen, M.V.S. Ask and O. Olesen
                           Current status of the ICPD drilling proposal DAFNE – Drilling Active Faults in
                           Northern Europe

15:05 - 15:30           Final discussions and poster award
                           Chair: Ilmo Kukkonen